Biblioteca Judeteana „A.D. Xenopol” Arad

Strada Gheorghe Popa de Teiuș 2-4 Arad, România

Biblioteca Judeteana „A.D. Xenopol” Arad

Pentru că pune la dispoziţia cititorului un număr impresionant de cărţi dintr-o gamă largă de domenii, în limba română, cât şi în diverse limbi străine!

• Este în Arad, judeţ Arad
  • Anul înfiinţării: 1913
  • Deschis turiștilor cu taxă de vizitare.
  • Condiții de vizitare: conform programului de vizitare

Biblioteca Judeţeană „A.D. Xenopol” este adăpostită într-o frumoasă clădire, în stil eclectic, ce datează de la începutul sec. al XIX-lea.
Biblioteca îşi are începuturile în anul 1913, având la bază fondul Asociaţiei Culturale "Kölcsey", constituit dintr-un număr de 1523 de volume, puse doar la dispoziţia membrilor săi.  Biblioteca judeţeană „A.D. Xenopol” a fost prima bibliotecă publică din Arad, iar primul său sediu fiind în cadrul Palatului Cultural, care, în prezent, adăposteşte Muzeul Judeţean şi Filarmonica de Stat.

După 1 decembrie 1918, biblioteca îşi măreşte în mod contant volumul de cărţi, în urma donaţiilor din partea unor oameni de cultură, precum şi a unor instituţii centrale şi locale. Un punct de cotitură în istoria bibliotecii îl reprezintă anul 1921, când biblioteca primeşte o donaţie importantă de peste 2032 de volume din biblioteca personală a marelui om istoric, A.D. Xenopol. Soţia acestuia, Riria Xenopol, este cea care face această donaţie, după moartea soţului ei.
Patrimoniul bibliotecii a continut să-şi îmbogăţească volumul şi în urma donaţiilor provenite de la oameni precum Vasile Goldiş, Iosif Moldovan, Coriolan Petranu etc. Biblioteca deţine şi cărţi din colecţia lui Orczy-Vásárhely sau din biblioteca călugărilor minoriţi.

De-a lungul timpului, biblioteca îşi va schimba titulatura de mai multe ori, până va ajunge la cea din prezent. Începând cu anul 1951, biblioteca va fi cunoscută oficial sub denumirea numită Biblioteca Centrală Regională. Tot în acest an, se înfiinţează şi Secţia pentru copii. În anul 1956, bilioteca îşi schimbă denumirea în Biblioteca Centrală Raională Arad. În anul 1968, devine Biblioteca Municipală Arad, pentru ca în anul 1974 să devină Biblioteca Judeţeană Arad. Anul 1995 reprezintă anul în care primeşte titulatura finală, Biblioteca Judeţeană „A.D. Xenopol” Arad, în semn de omagiu adus acestui mare om istoric. În data de 4 aprilie 1995, are loc prima ediţie a Zilelor Bibliotecii „A. D. Xenopol”.

Biblioteca judeţeană îşi va schimba sediile încă de două ori, pentru ca începând din anul 1984 să se stabilească în clădirea actuală.

În prezent, biblioteca judeţeană deţine un număr de aproximatv 500.000 unităţi bibliografice (U.B.). În ceea ce priveşte fondul de carte de patrimoniu, acesta este constituit  din peste 22.000 U.B. în limba română şi limbi străine (latină, franceză, italiană, germană, maghiară, greacă, ebraică),  636 de manuscrise şi 23 de incunabule.

Biblioteca judeţeană „A.D. Xenopol” organizează şi diverse proiecte şi programe culturale, în acest sens colaborând cu Biblioteca Municipală din Strasbourg sau cu Biblioteca Naţională Széchényi Budapesta.

Biblioteca are secţie specială de Marketing, Imagine şi Animaţie Culturală, care se ocupă de promovarea imaginii sale. De asemenea, o altă secţie este cea de Colecţii speciale, care are în grijă documente în limbi străine, rare şi cu valoare de patrimoniu din intervalul de ani 1481-1900, care totalizează un număr de 21.522, dintr-o gamă variată de domenii. O altă secţie este şi cea de Artă şi Multimedia, care deţine un număr de 20.000 U.B. (cătţi, partituri muzicale, albume, reviste de artă, discuri fonografice, casete audio, casete video, diapozitive, benzi magnetofon, CD muzică, CD carte sonoră, CD-ROM, DVD filme) ce pot fi puse la dispoziţia publicului.

Biblioteca judeţeană „A.D. Xenopol” are cinci filiale cu sediile în municipiul Arad, după cum urmează: filiala Aurel Vlaicu, filiala Micălaca, filiala Aradul Nou şi filiala Sânicolaul Mic.

Orar de vizită

Program de împrumut Biblioteca Judeţeană „A.D. Xenopol” :

15.09.2014 – 15.06.2015:
Luni – Vineri: 09:00 – 18:00

Filiala Aurel Vlaicu: 0257.256.512
Luni-Vineri: 09:00-17:00

Filiala Micălaca: 0257.271.151
Luni – Vineri: 09:00-17:00

Filiala Aradul Nou: 0257.251.022
Luni-Vineri: 09:00-17:00

Filiala Sânicolaul Mic
Luni-Marţi-Vineri:
Miercuri – Joi: 12:00-16:00

Date de contact: Strada Gheorghe Popa de Teiuș, nr. 2-4, Arad, judeţ Arad, nr. telefon +40.257.256.510.