Biserica De Lemn Sf. Arhangheli Mihail Si Gavril din Soconzel

DJ193A , 447285 Socond, România

Biserica De Lemn Sf. Arhangheli Mihail Si Gavril din Soconzel

Pentru că este un important obiectiv turistic din Maramureş, un monument de artă populară românească ce se alătură dovezilor permanenței românești în arealul carpatic.

• Este în comuna Socond, Județ Satu-Mare
  • Construit în anul 1777
  • Poartă "Hramul Arhanghelii Mihail și Gavril"
  • Cod monument Istoric: SM-II-m-B-05355
  • Trasee amenajate: da/nu
  • Sărbătoare anuală: 8 Noiembrie

Situată în Soconzel, comuna Socond, Biserica de lemn poartă hramul Arhanghelii Mihail şi Gavril şi se află pe noua listă a monumentelor istorice.

Despre această biserică de lemn istoria spune că datează din anul 1777, din secolul al XVIII-lea, fiind situată pe un deal din zonă, însă tradiţia locală menţionează despre existenţa unei biserici mai vechi, situată între satele Soconzel şi Cuţa. Nu este exclusă nici varianta că aici ar fi fost chiar sediul unei mănăstiri, precum  istoricii au identificat existent uneia, în satul Cuţa, despre care se spune că a fost sediul episcopului Eutihiu, în jurul anului 1618.

Biserica avea spațiul interior impărțit în trei încăperi: pronaosul, naosul și absida altarului; turnul-clopotniţă construit tot din lemn, avea baza dreptunghiulară, galeria ieșită în afară, deschisă și căptușită cu scânduri așezate vertical. În anul 1959, biserica trece printr-o etapă de restaurare, când acoperișul în patru ape al bisericii este înlocuit cu unul de tablă.

Arhitectural, se remarcă prezenţa pridvorului cu stâlpi şi arcade, dar şi încadramentul uşii de la intrare, bogat ornamentat. Căci intrarea în biserică, datorită importanței sale recunoscute, a fost tratată cu maximă atenție. Încadramentul ușii, ce era în partea superioară rotunjit, avea o deosebită decorație sculptată: cruci și rozete, motivul frânghiei fiind și el prezent.

Pereții, aşezaţi pe un postament din patră de râu, cu bârne puse orizontal, au fost construiţi, conform tradiţiei, chiar de pe locul unde a fost ridicată biserica, fiind decorați predominant cu reprezentări de sfinți ierarhi și cuvioși. Imaginea lui Iisus în potir deasupra ferestrei, scenele Iisus Viță de vie și Punerea în mormânt pe peretele de nord al absidei altarului, sau Răstignirea – pictată în registrul superior, sunt scene realizate cu măestrie, care respectă tradiția postbizantină, receptând anumite influențe occidentale în cadrul stilului, dar și al iconografiei.

Naosul, acoperit de bolta semicilindrică, înfăţişează mai multe scene: patimile Mântuitorului, Sf. Treime, Adam și Eva, Sf. Arhangheli Mihail și Gavril și reprezentarea Mielului lui Dumnezeu, iar pronaosul de-o parte şi de alta a uşii de la intrare, Pilda celor zece fecioare. Pe peretele nordic şi pe cel sudic încă se pot vedea chipurile Sfintelor Muceniţe. Pe peretele de est, în partea superioară se pot observa, în medalioane, o frumoasă reprezentare a Maicii Domnului  flancată de Sfintele Ana și Elisabeta, iar la stânga și la dreapta portalului, icoanele Iisus Pantocrator și Maica Domnului cu Pruncul sunt pictate direct pe perete.

Pe peretele vestic se pot observa şi motive decorative cu reprezentări de pești, care se regăsesc și în biserica învecinată din satul Corund.
Pe pereţii exteriori au fost prinse crucile defuncţilor care au dispărut în timpul celor două războaie mondiale.
O reprezentare foarte interesantă, nesemnalată până acum în literatura de specialitate este imaginea stemei Ungariei, redată de două ori, deasupra ferestrelor de pe latura nodică a naosului.  Înainte de incendiul ce a mistuit biserica în octombrie 2009, se mai păstrau 5 icoane împărătești, dar acum se mai păstrează ruinele carbonizate.

Date de contact: Soconzel, comuna Socond, Judeţul Satu Mare, Strada Principală nr. 116.

Postat de Mocanu Cristina